...egy fenntarthatő jövőért...


Kék gazdaság

2014.02.11 18:54
Ha valaki azt mondja nekünk, létezik egy olyan gazdasági rendszer, ami nem termel hulladékot, nincs károsanyag-kibocsátása, mégis munkahelyeket teremt, társadalmi tőkét épít, és mindezek tetejében nem jár magasabb költségekkel, hihetünk-e neki?

 

A Kék Gazdaság létjogosultságának bizonyítékául szolgál több száz, már sikeresen megvalósított és jelenleg is – gazdasági és ökológiai szempontból egyaránt – eredményesen működő projekt világszerte. Ezek a projektek egyértelműen rámutatnak, hogy a Kék Gazdaság nem utópia, hanem tendencia. Egy jelenleg ugyan még kevéssé elterjedt, de létező és működő gazdasági rendszer, melynek ismertsége és népszerűsége minden egyes sikeres projekttel hatványozottan nő.

A Kék Gazdaság működése

A Kék Gazdaság ereje abban rejlik, hogy feloldja az ellentétet, melynek egyik végpontján a növekvő fogyasztói igényekből eredő nyomás, és az ezt magas profit reményében költséghatékonyan kielégíteni kívánó termelői/gyártói magatartás áll, másik végpontján pedig a zöld gazdaság modellje, mely az előbbi folyamat környezetpusztító hatásának mérséklésére visszaszorításon alapuló, kompromisszumos megoldást kínál, mely azonban a profit csökkenésével és a fogyasztói igények visszafogásával járna.

A Kék Gazdaság nem köt kompromisszumot, sem a gazdasági gyarapodás, sem a természet megóvása terén. Olyan megoldást kínál, melyben a gazdasági és ökológiai érdekek közötti ellentétes viszony szorosan egymástól függő, egymásra építkező viszonnyá alakul át. A Kék Gazdaság modellje megmutatja, hogy a természet erejét és folyamatait okosan használva, a természettel összhangban működve sokkal magasabb hatékonyság érhető el, mint a természetet kizsákmányoló gazdasági modellek esetében. A valódi fenntarthatóság ezt jelenti.

A Kék Gazdaság az elméleti fejtegetésen jócskán túlmutat, hiszen minden piaci szektor számára konkrét innovációk százait kínálja, amelyekkel nem csupán a nagyvállalatok, de a kis- és középvállalkozások is elérhetik a hulladéktermeléstől és károsanyag-kibocsátástól mentes, maximálisan természetbarát, ugyanakkor a legmagasabb szintekig költséghatékony működést, mindvégig szem előtt tartva a régiók fenntartható fejlődésének fontosságát is.

—————

Vissza